+2 oy
Diğer kategorisinde (7.7k puan) tarafından soruldu
tarafından düzenlendi

Herkeze merhabalar. Şimdi genel bir konuya aslında bır soruna değinmek istiyorum. Soru sormak!
Biz burda herhangi bir kategori altında soru oluşturduğumuzda o soruya girdiğimiz başlık insanların google'ın arama sonuclarında kullandığı başlıklar oluyor aslında. O yüzden soru başlığı oluştururken diğer insanlarında bakarak sorunun ne olduğunu anlayıp kendiside eğer bu sorunu yaşıyosa faydalanması gerek. Soru sormadaki ilk öncelik hangı kategoride soru soruluyorsa cümlenin o terim ile başlaması. Örnek verirsek, Phyton ile ilgili soru sorduğumuzu düşünelim. Soru cümlesi şu şekilde olmalı.

Soru örneği 1 - Pyhton ekrana çıktı almak.
Soru örneği 2 - Pyhton dizilerde son elemana ulaşmak.                                                                                          Soru örneği 3 - Pyhton değişken tanımlamak.
vb...
Bu kullanım dünya genelinde kullanılan bir yöntem ve bu artık standartlaşmış bir durum olduğu için herkezin bu şekilde soru oluşturulması lazım. En iyi örnek olarak StackOverFlow'u verebiliriz.
Aynı şekilde C# ile ilgili soruları düşünelim:
Bu tür konularda karşılaştığınız hatalar genelde kod içinde olduğu için InsertCodeSnippet aracını kullanarak sadece sorun yaşadığınız kısmıda gondererek insanların size daha kolay yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.
Örnek:
 

static void Main(string[] args)
    {
      WriteNumber(1);
    }
    public static void WriteNumber(int number)
    {
      string str = number;

      Console.WriteLine(str);

      Console.Read();
    }

Şimdi bu kod örneğini ele alarak bir soru oluşturalım. 
Soru Başlığı: C# dönüşüm hatası.
İçerik kısmı: İnt türü örtülü olarak string türüne dönüştürülemez hatasının sebebi nedir?
Gördüğünüz gibi çok sade ve anlaşılır bir şekilde soruyu sordum. Böyle bir durumda hata ile alakalı yorum yapamadıysanız yanı bunun bir dönüşüm hatası olduğunu anlıyamadınız. Ozaman hatayıda tamamen olmıcak şekilde başlık olarakda yazabilirsiniz. Örnek:
C# İnt türü örtülü olarak string türüne dönüştürülemez hatası
Yukardaki kod bloğunda farkettiyseniz cs dosyasının içindeki namespace gibi alanları orda herhangi bir değişiklik yapmadığım için almadım. 
Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Çünkü sitede soru sormayı bilmeyen çok fazla insan var ve sitenin zamanla çöpe dönüşmesine sebep oluyor. O yüzden biraz daha dikkat edelim.
 

1 cevap

+1 oy
(1.3k puan) tarafından cevaplandı
Bu post için teşekkürler ama her ne kadar site ve kullanıcılar için yararlı olsada, buna benzer birşey stackoverflow'da paylaşılmış olsaydı, bu bir soru değil diyerek eksilenir hatta raporlanırdı kesin :D
(7.7k puan) tarafından yorumlandı
Olabilir haklisiniz. Bu postuda tamamen ihtiyac oldugunu dusundugum icin attim. Cunku site zamanla buyuyor fakat sanki kaliteside her gecen azaliyor sorular yuzunden.
(1.3k puan) tarafından yorumlandı
Evet çok iyi yaptınız bence de paylaşmakla. :) Ben sadece stackoverflow kullanıcılarının gaddarlığına değinmek istemiştim :))
...