0 oy
IOS kategorisinde (160 puan) tarafından soruldu
Merhabalar yazılım programlama eğitimi almaya başlıyorum. Udemy'den mustafa hocamın  python  dersini aldım.

Sorum şu ki:

Macbook Pro mu alsam daha rahat ederim yoksa windows sistemli bir laptop mu?

Oyun oynamayı da seviyorum o yüzden Monster tarzı bilgisayarlarda rahat edebilir miyim (yazılım oyundan daha önemli şu an benim için)

Macbook proyla her türlü yazılımı rahatlıkla yapabilir miyim Windowsa göre +ları ve -leri nelerdir?

Monster Notebookları önerir misiniz?

Bütçe konusunda bir takıntım yok şu an.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

2 Cevaplar

+1 oy
(1.3k puan) tarafından cevaplandı
Merhaba,

Macbook ile genel olarak çoğu geliştirmeyi yapabilirsin. Hatta birçok yazılımcı Macbook tercih ediyor, ama oyun açısından tabi ki windowsla kıyaslanamaz bile. Bende programlama için Macbook kullanıyorum ve şu ana kadar, mac kullanarak yazılım geliştirmede yalnızca C++ da sorun yaşadım. Onunda çözümü var ama bazen sinir bozucu ve uğraştırıcı olabiliyor (Özellikle framework kurulumunda).

Öte yandan eğer iOS ve MacOS üzerine native olarak uygulama geliştirebilmekte isterim dersen, o zaman kesinlikle mac alman gerekir. Her ne kadar windows pclere yapay olarak iOS geliştirme ortamları kurulması mümkün olsada, bunların hiçbiri düzgün çalışmayıp sağlıksız sonuçlar getirecektir.

iOS, MacOS, watchOS vs apple tabanlı platformlara uygulama geliştirme gibi bir isteğin yoksa, Windows pc ile rahatça uygulama geliştirebilirsin. Oyun oynamayı da sevdiğin göz önüne alındığında, windows bir bilgisayar seçmen senin için daha mantıklı olacaktır.
0 oy
(180 puan) tarafından cevaplandı
Soruna şöyle cevap vereyim:

Mackbook alırsan yazılım ile ilgili çoğu işi rahat yaparsın windows ile de yaparsın ama eğer oyun diyosan windows derim ama oyundan kastın pc yi zorluycak oyunlar değilde lol gibi oyunlarsa bu tarz oyunları macOs da da rahat oynarsın yani bu seçimi etkileycek şey bence biraz oynadığın oyun çeşitleri istersen şöylede bir alternatif var bu söyleyeceklerimi "bütçe takıntım yok" sözünü baz alarak yazıcam bir tane macbook alırsın oyun için de konsola yönelebilirsin orda hem yüksek grafikli oyunları iyi birde tv ile rahatça oynayabilirsin.
...