0 oy
Php kategorisinde (1.4k puan) tarafından soruldu
Yeni öğreneceğim php ile giriş yapmanın artıları eksileri nelerdir?

2 Cevaplar

+2 oy
(3.5k puan) tarafından cevaplandı
Avantajları

 Php her platformda çalışmaktadır. (Unix,Windows,MAC OS …)

 

 PHP kodları scriptler platformunda bağımsız olarak çalışabilmektedir.  PHP kodları ile diğer kodlar karışmamaktadır.

 

 Çok hızlı çalışan bir dildir.

 

 Öğrenilmesi oldukça kolay bir dildir. Diğer dillere benzerliğinden dolayı bu dilller ile daha öncesinde çalışmış olanlar kolaylıkla PHP öğrrenebilmektedir.

 

 Derleme sorunu yoktur. HTML kodları arasına kolayca yerleştirilebilir.

 

 İnternet dünyasında büyük bir geliştirici potansiyeli vardır. PHP ile yazılmış bir çok program ve kodlar rahat bir şekilde bulunmaktadır.

 

 MySql veri tabanı ile PHP yüksek performans ve güvenli bir şekilde çalışabilir. Bunun yanında diğer veri tabanları ile de çalışabilme imkanı sunar.

 

Dezavantajları

 PHP’de yapılmış olan bir hata o sayfanın çalışmasını engelleyebilir. (Hatta programın bile çalışmasını engelleyebilir.)

 

 En sık rastlanan hata olan noktalı virgül (;) hatası büyük sıkıntılara yol açabilir. Benim gibi birçok PHP kullanıcısının başını ağrıtan noktalı virgül hatası özellikle dikkat edilmelidir. Noktalı virgül PHP de bir sonraki kod satırına geçtiğinin göstergesidir. PHP kullanıcıları PHP’de kod yazarken dikkat etmeleri gereken önemli bir husustur. (PHP ile yeni uğraşan arkadaşlar özellikle uzun süreli deneme kodlar yazdıktan belli bir süreden sonra bu hata ile fazlası ile karşılaşıyorlar. Yapmanız gereken tek şey açık hava ve bir bardak kahve )

 

 PHP script dili olduğu için; detaylı ve büyük programlar da cevap almak bazen uzun sürebilmektedir.

 

 Güncellenmek istediğinde web sunucu ile eş zamanlı olarak birlikte derlenmesi gerekmektedir.

0 oy
(820 puan) tarafından cevaplandı
@vural2123 cevaplamış zaten bende şöyle bir kısma değineyim.

 

v8 motorunun sayesinde NodeJS'in daha doğrusu ECMAScript'in patlamasıyla yeni jenerasyon JavaScript'e kayıyor gibi. Ama PHP 2021'di sanırım tam hatırlamıyorum ama v8 motorunun üzerine baştan inşa edeceğini dair söylentiler var.

Yine de emin olamamakla birlikte JavaScript ile IoT, yapay zeka, çapraz platformlu masaüstü uygulamaları, hem hibrit hem native mobil uygulamalar geliştirebilirken. PHP bu konuda pasif kalıyor biraz.

Yetişir mi bilmem, ama PHP'nin eski topluluğu ve referanslarıyle JavaScript'in yenilikçi kafası şu anda kapışıyor. Kararı sen ver.

Dil o kadar da önemli, arkada yatanı anladıktan sonra bir dili öğrenmen 1 haftayı geçmez. (düşük seviyeler hariç C,C++)
Yazılım Biliminin Soru Cevap Platformuna hepiniz hoşgeldiniz. Bu platformda kurallara uyarak diğer geliştiricilerle yardımlaşabilirsiniz.

Kategoriler

...