+4 oy
Python kategorisinde (280 puan) tarafından soruldu
beni yazılıma bi hocam başlattı sağolsun bana python önderdi pythona bu rağbeti görünce bende başladım ancak bu programcılıktada belli bölümler varmış yani her yazılım mühendisi (hedefim) aynı yazılım dillerini bilmeyip aynı alanda çalışmıyormuş devlet işlerinde çalışanlarla askeriyedekilerle felan konuştum hepsi farklı.

o zaman python hangi alan için ve diğer diller hangi alanlar için birisi yardımcı olursa çok memnun olurum mesela html web için ve site kurma tasarım felan bir kaç dille destekliyorlar.bana yardımcı olursanız ufkumu açarsanız memnun olurum

5 Cevaplar

+1 oy
(8.4k puan) tarafından cevaplandı
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Sektörde aslında var olan dilleri çok farklı alanlarda kullanmak mümkün. Örnek C#; web tasarımında(asp.net) da kullanırsın, WindowsForm uygulamaları yapmak içinde kullanırsın, oyun yazmak içinde. Pythonuda ister windows ortamında uygulama yaparsın, ister mekanik tasarımında kullanırsın istersende makine öğrenimi yada yapay zeka alanında kullanırsın. Söylediğin gibi devlet dairelerinde office,Visual Basic, veri tabanı bilmen yeterli olabiliyor kimi zaman. Yani her dilin kullanıldığı tek bir dal yok diyebilirim. Bu tamamen bilgi ve beceriye kalmış bir şey. Ama bu kafanı karıştırmasın sakın, sen bir yerlerden başla ve yavaş yavaş kendini geliştir. Eğer erken safhalarda hedefine yönelik ben bu dile yöneliyim dersen yanılırsın vede zaman kaybedersin. Çünkü hayatta ne olacağı kesin değil. Bazen malesef hedefleyip istediğin şeyler olamıyor. Sen kendini misal ilerde mekatronik okuyup robot tasarlıcam dersin. Sabah akşam uzmanı olmak için örnek python çalışırsın. Sonra üniversite sınavına girersin bi bakmışsın herşey değişmiş. O yüzden birden fazla dil ve program bilmek önemli. Tabi öğrendikden sonra o dilde güncel kalmakda önemli. Özellikle iş yerlerinde bu olay çok önemli. Uzun lafın kısası araştır. Öğrendiğin bir dili başka hangi alanlarda, hangi iş sektörlerinde kullanabilirsin iyi bir bak. Ondan sonrası zaten sana kalmış. Şimiden bol şans smiley 

(280 puan) tarafından yorumlandı
öncelikle yardım ettiğin için çok teşekkür ederim.ben lise 2 öğrencisiyim ve ilk defa kararlılıkla bir meslek hedefledim  bununla birlikte kendimi şimdiden geliştirmeyi düşünüyorum basit bir dil diye ve bazı önerilerle python dan başladım yazılım mühendisi olmak hedefim ama orada da alanlar var ben hangi dili öğreneceğim bilmiyorum.bana önerdiğiniz şimdiden taraf seçmek değil de sadece yazılım dilleri öğrenip işleyişi anlayıp kendimi güncel tutmam mı? ileride web üzerinde mi çalışacağım oyun yapan bir şirkette işe mi başlayacağım diye sordum.bana vereceğiniz başka önerileriniz varsa esirgemeyin çok yardımı oluyor.
(280 puan) tarafından yorumlandı
ben devlette çalışmayı düşünmüyorum o yüksek puanlı kpss ile hemde.özel sektörde bana sorucaklar hangi dil biliyosun diye ne kadar çok öğrenmişsem o kadar yararıma diye düşünüyorum genel olarak hangi dilleri öğreneyim o zaman.1 python zaten 2 ne?
(8.4k puan) tarafından yorumlandı
Python ile başlaman çok iyi olmuş. Bende şu anda keşke pythona daha önceden başlasaydım diyorum. Çünkü bu yakın zamanda yapay zeka ve makine öğrenimine sardım. Eğer pythona çok hakim olsaydım anlayıp ilerlemem daha hızlı olurdu. Benim tavsiyem şu anda belli başlı dilleri ve programları öğren. Örnek,

Oyun Tasarımı:
        -Unity (benim tercihim, başka oyun motorlarıda var)
        -Blender-3Ds Max(3D modelleme ve animasyon) daha profesyonel alanlar için Z-brush
              ,Mudboxdur veya Maya
        -Photoshop (Görsel oyun içi tasarımlar)
        -C#, javascript, Python,  C++ vs yazılım dilleri

Web Tasarımı:
        -PHP, Html, Css, Boostrap, Java, Asp, Asp.Net, C#

Yapay Zeka:
        -Dr.Rocket, Spyder, Pycharm gibi belli başlı programlar
        -Lisp, Python, Prolog, C++, Java yazılım dilleri
        -Linux yada MacOs

Bunlar şimdilik aklıma gelenler. Sana kalansa tercih yapmak. Şu anda birazcık hedefine, biraz da ilgi alanına göre bir yerden başla veya devam et. Bir dili öğrenirken zevk almak verimi yüksek oranda arttırır.
 -- yazılım dilleri öğrenip işleyişi anlayıp kendimi güncel tutmam mı? ileride web üzerinde mi çalışacağım oyun yapan bir şirkette işe mi başlayacağım diye sordum--
Dediğim gibi ilerde kendini en rahat ve en güzel şekilde hangi işi yapabiliceğini düşünüyorsan o tarafa yönel. Şuanda biraz erken. Zamanla yeni tecrübeler edindiğinde fikirlerinde değişecek.
Sakın endişeye kapılmaya. Sen yılmadan, bıkmadan bir yoldan devam et gerisini zaten zaman sana göstericek.
(280 puan) tarafından yorumlandı
gerçekten çok teşekkür ederim çok sağolun
(280 puan) tarafından yorumlandı
c c# java javascript gibi dillerin çok fazla popüler olması oyun sektörü sebebi ile mi ilgili?çünkü araştırdım pythondan öndeler popülerlikte.birde son birşey soracağım çok fazla sordum sordum ama :) yapay zeka alanında biyerlere gelmek istiyorum diyelim bu türkiyede mümkün mü?
(8.4k puan) tarafından yorumlandı
c c# java javascript gibi dillerin neden daha çok popiler olduğu hakkında bir bilgim yok. Yapay zeka malesef türkiyede şu anda çok gelişmiş bir sektör değil. Eğer çok iyi üniversitelerden ve bölümlerden mezun olduysan ozaman zatn çevrende çok geniş olacağı için iş bulma sıkıntısı olmaz büyük ihtimal. Diğer türlü yabancı şirketlerin eleman alımı oluyor. Bu konuyu Şadi hocaya sormuştum, bazı yabancı gazetelerde veya kariyer ve iş sitelerinde bu tip ilanlar oluyormuş hatta Şadi hoca kendi de elaman arıyordu en son. Ama tabi aradıkları kriterler yüksek. O yüzden yapay zeka iş bulabilmen için mühendislik okuman lazım mutlaka. Ben biraz uğraşıyorum ama tabi şu anda hobi olarak. Tabi ilerde faklı ortamlarda bulunurum bir anda işime yarar o ayrı.
+2 oy
(1.1k puan) tarafından cevaplandı
Her alan icin ayrı ayrı diller var Python la işletim sistemi dışında herseyi yapabilirsin web site yapmak için PHP ,html,CSS,javascript, gibi diller kullanılır. Oyun yapmak ve grafik yapmak için oyun motorları ile birlikte C# ,C++, Java gibi diller kullanılır. Mobil uygulama için Android ve Java , ios için swift ve objektiv C ve son olarak işletim sistemi yazanlarin tercih ettiği dil ise C' dir. Kısacası senin öğrenmek istediğin şey yapmak istediğin şey olmalidir.

Tabi tum dillerin hepsini burada anlatamam :)
+1 oy
(1.5k puan) tarafından cevaplandı

Bu video Python nerelerde kullanılırın cevabını çok güzel veriyor tavsiye ederim:

https://www.youtube.com/watch?v=kLZuut1fYzQ

 

Daha önce bu linkteki soruya verdiğim cevabı da aynen kopyalıyorum:

Mobil düşünürsen Android için Java-Kotlin iOS için Swift-Objective C

C++: genel amacı:3D Oyunlar; memory kontrolünde çok işe yarar ve real-time execution konusunda çok iyi. Ek olarak masaüstü uygulamalarında yaygın..

C#: Java'nın geliştirilmişi gibi Microsoft tarafından geliştirildi. Windows Masaüstü uygulamaları için çok iyi, kendi görsel designerı bulunmakta. Ek olarak ASP ile web çalışılabilir.

HTML-CSS Javascript: Genel olarak web için kullanılıyor HTML-CSS pek programlama dili gibi değil ama arayüz için gerekli. Javascript biraz daha genel şeyler içinde kullanılmaya başlandı ama tam bilmiyorum alanını.

SQL: Bu sadece databaseleri için, tablo oluşturmak, veri almak tablodan, veri eklemek vs. için.

Bildiklerimi quora'dakiler ile birleştirdim genel mantıkları bu diyebiliriz :)

Alıntı: https://www.quora.com/What-are-the-most-popular-programming-languages-and-their-uses

 

(280 puan) tarafından yorumlandı
-oyun geliştirme
-uygulama geliştirme
-web programcılığı
yada yapay zeka
bunlardan hangisi bu ülkede en sağlamı rağbet göreni ?
bir alanı seçmem gerek değil mi mesela yapay zekanın bu ülkede iş sıkıntısı varsa en çok rağbet göreni seçsem.
(1.5k puan) tarafından yorumlandı
En sağlamından çok neyden zevk alacağınıza bakıp kendinizi geliştirin. Kendini geliştiren adam illa ki iş bulur.  Ayrıca yapay zekayı bilmiyorum ama oyun geliştirme için büyük şirketlerin sayısı yeterli değil maalesef. Bu sebep ile o kısımda rekabetin daha fazla olduğunu düşünüyorum.
(280 puan) tarafından yorumlandı
teşekkürler saolun
(1.5k puan) tarafından yorumlandı
rica ederim.
+1 oy
(1.9k puan) tarafından cevaplandı
yazılım mühendisleri, Java, C, C ++, Perl ve Python gibi nesne tabanlı programlama dilleri konusunda akıcı olmalıdır. yani aslında kendi kendin yeni çalışmalarla yeni bişeyler oratya çıkar ve php yani web taabanlı programlama konusunda gelişmeni öneririm
(280 puan) tarafından yorumlandı
ben devlette çalışmayı düşünmüyorum o yüksek puanlı kpss ile hemde.özel sektörde bana sorucaklar hangi dil biliyosun diye ne kadar çok öğrenmişsem o kadar yararıma diye düşünüyorum genel olarak hangi dilleri öğreneyim o zaman.1 python zaten 2 ne?
(1.9k puan) tarafından yorumlandı
C, yapılandırılmış programlama dilini bilmelisin ayrıca program geliştirme programlarınıda iyi bilmelisin :)
(280 puan) tarafından yorumlandı
öneriniz c ve türevleri yani değilmi?
(280 puan) tarafından yorumlandı
son bir soru sorucam yazılımda en popüler alan
-oyun geliştirme
-uygulama geliştirme
-web programcılığı
yada yapay zeka
bunlardan hangisi bu ülkede en sağlamı ?
+1 oy
(590 puan) tarafından cevaplandı
Direkt python u öğren. Sonrasında sana basit gelen ve güçlü bir dil öğrenmeye çalış. Öğrendiğin bütün diller senin yararına olacaktır.
(280 puan) tarafından yorumlandı
ben devlette çalışmayı düşünmüyorum o yüksek puanlı kpss ile hemde.özel sektörde bana sorucaklar hangi dil biliyosun diye ne kadar çok öğrenmişsem o kadar yararıma diye düşünüyorum genel olarak hangi dilleri öğreneyim o zaman.1 python zaten 2 ne?
Yazılım Biliminin Soru Cevap Platformuna hepiniz hoşgeldiniz. Bu platformda kurallara uyarak diğer geliştiricilerle yardımlaşabilirsiniz.

Kategoriler

...